Leading Manufacturer of industrial acoustic soundproof doors, acoustic metal doors and acoustic soundproof door from Noida.
₹ 900 / sq ft Get Latest Price
| Enclosure Use | Compressor |
| Material | Mild Steel |
| Sound Reduction | 20 dB |
| Panel Thickness | 100 mm |
| Usage/Application | Can Be Used In Hospital, etc |
| Color | White |
| Panel Material | MS |
| Door Open Style | Hinged |
| Insulation Material | Rockwool |
| Enclosure Type | Five Side |
| Corrosion Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 850 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Can Be Used For Office Purpose |
| Color | White |
| Door Open Style | Hinged |
| Features | Durable |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Corrosion Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 900 / sq ft Get Latest Price
| STC Rating | 40 dB |
| Material | Mild Steel |
| Door Material | GI Steel |
| Application Area | Auditorium |
| Usage/Application | Can Be Used In Hospital, etc |
| Color | White |
| Door Type | Single Leaf |
| Door Open Style | Hinged |
| Door Thickness | 70 mm |
| Seal Type | Rubber Gasket |
| Features | Sound Proof |
| Surface Treatment | Color Coated |
Minimum order quantity: 100 sq ft
Mr. Devender Singh Rathore (CEO)
Decibels Acoustics
E-112 Ground Floor, Sector-7
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India