Prominent & Leading Manufacturer from Noida, we offer sound proof booth and sound proof cabin.
₹ 135000 / Piece Get Latest Price
| Enclosure Use | Test Cell |
| Sound Reduction | 30 dB |
| Panel Thickness | 100 mm |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Panel Material | MS |
| Insulation Material | Rockwool |
| Enclosure Type | Six Side |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Decibels Acoustics |
| Acoustic Panel Type | Insulated |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Surface Finishing | Color Coated |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 850 / Sq ft Get Latest Price
| Cabin Type | Office Cabin |
| Built Type | Modular |
| Cabin Size | 6 x 6 ft |
| Sound Reduction | 30 dB |
| Material | Steel |
| Usage/Application | Sound Diffusers |
| Wall Construction | Double Skin |
| Frame Material | Aluminium |
| Inner Finish | Laminated Board |
| Color | White |
| Features | Sound Proof |
| Thikness | 100 mm |
| Width | 4 feet |
| Brand | Decibels Acoustics |
Minimum order quantity: 100 Sq ft
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Cabin Type | Office Cabin |
| Cabin Size | 6 x 4 ft |
| Sound Reduction | 30 dB |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Wall Construction | Double Skin |
| Inner Finish | Laminated Board |
| Grade | A Grade |
| Brand | Decibels Acoustics |
| Country of Origin | Made in India |
| Built Type | Modular |
| Thickness | 100 mm |
| Width | 4 Feet |
| Material | Mild Steel |
| Frame Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mr. Devender Singh Rathore (CEO)
Decibels Acoustics
E-112 Ground Floor, Sector-7
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India