Our product range includes a wide range of ms sound proof cabins, blower acoustic enclosure, heavy machines acoustic enclosures, container acoustic enclosure, acoustic blower enclosure and pump acoustic enclosure.
₹ 1000 / sq ft Get Latest Price
| Cabin Type | Office Cabin |
| Built Type | Modular |
| Cabin Size | 6 x 4 ft |
| Sound Reduction | 30 dB |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Wall Construction | Double Skin |
| Inner Finish | Laminated Board |
| Color | White |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Waterproof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Frame Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 850 / sq ft Get Latest Price
| Application | Blower |
| Noise Reduction | 30 dB |
| Wall Thickness | 100 mm |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Panel Material | MS |
| Insulation Material | Rockwool |
| Mounting Type | Skid Mounted |
| Material | Steel |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1450 / sq ft Get Latest Price
| Application | Testing Rig |
| Noise Reduction | 30 dB |
| Wall Thickness | 100 mm |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Panel Material | MS |
| Insulation Material | Rockwool |
| Mounting Type | Base Frame |
| Material | Mild Steel |
| Color | Light Green |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 1400 / sq ft Get Latest Price
| Application | Compressor |
| Noise Reduction | 25 dB |
| Wall Thickness | 100 mm |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Panel Material | MS |
| Insulation Material | Rockwool |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Color | Light Green |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 1400 / sq ft Get Latest Price
| Application | Compressor |
| Noise Reduction | 25 dB |
| Wall Thickness | 50 mm |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Panel Material | MS |
| Insulation Material | Rockwool |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Color | White |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Surface Finishing | Color Coated |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 1300 / sq ft Get Latest Price
| Application | Pump |
| Noise Reduction | 25 dB |
| Wall Thickness | 100 mm |
| Usage/Application | Sound Diffusers |
| Panel Material | CRCA |
| Insulation Material | Rockwool |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Color | Blue |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 900 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Color | Blue |
| Brand | Decibels Acoustics |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Application | Compressor |
| Noise Reduction | 25 dB |
| Wall Thickness | 100 mm |
| Compressor Type | Air Compressor |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Panel Material | CRCA |
| Insulation Material | Rockwool |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Color | Green And White |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 100 sq ft
Acoustic Testing:
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild steel |
| Compressor Type | Air Compressor |
| Usage/Application | Sound Diffusers |
| Color | Blue |
| Sound Level | 25 DBA |
| Country of Origin | Made in India |
| Thikness | 50 mm |
| Width | 3 Feet |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Application | Turbine |
| Noise Reduction | 25 dB |
| Wall Thickness | 100 mm |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Panel Material | CRCA |
| Insulation Material | Rockwool |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Decibels Acoustics |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Location | UP , Delhi NCR |
Mr. Devender Singh Rathore (CEO)
Decibels Acoustics
E-112 Ground Floor, Sector-7
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India