Our range of products include noise test chamber, sound acoustic testing chamber, acoustic test chamber and noise testing booth.
₹ 950 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Size | Multi Person |
| Usage/Application | Laboratory |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Type of Audiometer | Clinical |
| Brand | Decibels Acoustics |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 900 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Color | White |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Technique | Hot Rolled |
| Features | Sound Proof |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 950 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Sound Diffusers |
| Thickness | 100 mm |
| Color | White |
| Sound Level | 30 DBA |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Width | 4 Feet |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 950 / sq ft Get Latest Price
| Size | Multi Person |
| Usage/Application | Can Be Used In Hospital, etc |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Brand | Decibels Acoustics |
| Shape | Rectangular |
| Color | Grey |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 950 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Color | White |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 850 / Square Feet Get Latest Price
| Usage/Application | Laboratory |
| Model Name/Number | Noise Testing Chamber |
| Material | Steel |
| Grade | A Grade |
| Thickness | 100 mm |
| Built Type | Modular |
| Brand | Decibels Acoustics |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 96 kg/m3 |
| Voltage | 220 V |
| Width | 7 Feet |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
Mr. Devender Singh Rathore (CEO)
Decibels Acoustics
E-112 Ground Floor, Sector-7
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India