Our range of products include blower acoustic enclosures, sound proof acoustic enclosures, acoustic enclosures for punch press machines, compressor acoustic enclosures, compressor acoustic enclosure and machine acoustic enclosures.
₹ 1400 / sq ft Get Latest Price
| Enclosure Use | Blower |
| Sound Reduction | 25 dB |
| Panel Thickness | 100 mm |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Panel Material | MS |
| Insulation Material | Rockwool |
| Enclosure Type | Six Side |
| Material | Mild Steel |
| Color | Grey |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Access Type | Removable Panel |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 1400 / sq ft Get Latest Price
| Enclosure Use | Compressor |
| Sound Reduction | 20 dB |
| Panel Thickness | 100 mm |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Panel Material | MS |
| Insulation Material | Rockwool |
| Enclosure Type | Four Side |
| Material | Mild Steel |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
Acoustic Testing:
₹ 1300 / sq ft Get Latest Price
| Application | Compressor |
| Noise Reduction | 25 dB |
| Wall Thickness | 75 mm |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Panel Material | MS |
| Insulation Material | Rockwool |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
Acoustic Testing:
₹ 1400 / sq ft Get Latest Price
| Application | Compressor |
| Noise Reduction | 25 dB |
| Wall Thickness | 100 mm |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Panel Material | MS |
| Insulation Material | Rockwool |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Color | White |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
Acoustic Testing:
₹ 1200 / sq ft Get Latest Price
| Application | Compressor |
| Noise Reduction | 25 dB |
| Wall Thickness | 50 mm |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Panel Material | MS |
| Insulation Material | Rockwool |
| Mounting Type | Skid Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Color | White |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 900 / sq ft Get Latest Price
| Application | Compressor |
| Noise Reduction | 25 dB |
| Wall Thickness | 100 mm |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Panel Material | MS |
| Mounting Type | Free Standing |
| Insulation Material | Rockwool |
| Material | Mild Steel |
| Color | White |
| Is It Transparent | Transparent |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Pack Type | Box |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 1400 / sq ft Get Latest Price
| Application | Compressor |
| Room Type | Office |
| Noise Reduction | 25 dB |
| Wall Thickness | 100 mm |
| Service Type | Design Supply Install |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Panel Material | CRCA |
| Room Area | 250 to 500 sq ft |
| Insulation Material | Rockwool |
| Main Material | Acoustic Wall Panels |
| Mounting Type | Base Frame |
| Target RT60 | 0.5 sec |
| Material | Mild Steel |
| Color | White |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Door Type | Single Door |
| Observation Window | Provided |
| Ventilation Type | Ducted Vent |
| Finish | Powder Coated |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 1250 / sq ft Get Latest Price
| Application | Compressor |
| Noise Reduction | 25 dB |
| Wall Thickness | 50 mm |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Panel Material | MS |
| Insulation Material | Rockwool |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Color | White |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1100 / Square Feet Get Latest Price
| Enclosure Use | Compressor |
| Sound Reduction | 20 dB |
| Panel Thickness | 100 mm |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Panel Material | MS |
| Insulation Material | Rockwool |
| Enclosure Type | Five Side |
| Material | Rockwool |
| Color | Green |
| Acoustic Panel Type | Mild Steel |
| Sound Level | 40 DBA |
| Surface Finishing | Powder Color Coated |
| Brand | Decibels Acoustics |
| Thickness | 100 mm |
| Thikness | 80 mm |
| Width | 8 Feet |
Minimum order quantity: 500 Square Feet
Acoustic Chambers:
₹ 1200 / Square Feet Get Latest Price
| Enclosure Use | Compressor |
| Sound Reduction | 20 dB |
| Panel Thickness | 100 mm |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Panel Material | MS |
| Insulation Material | Rockwool |
| Enclosure Type | Five Side |
| Waterproof | FR Grade |
| Type | Enclosures |
| Material | Mild Steel |
| Color | White |
| Brand | Decibels Acoustics |
| Sound Level | 35 DBA |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Thikness | 100 mm |
| Width | 4 Feet |
Minimum order quantity: 199 Square Feet
Mr. Devender Singh Rathore (CEO)
Decibels Acoustics
E-112 Ground Floor, Sector-7
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India