Offering you a complete choice of products which include ms anechoic chambers, shielded anechoic chamber and acoustic anechoic chamber.
₹ 800000 / Piece Get Latest Price
| Chamber Type | Semi Anechoic |
| Cutoff Frequency | 100 Hz |
| Internal Size | 4 x 4 x 4 m |
| Wedge Material | Melamine Foam |
| Wedge Length | 400 mm |
| Floor Type | Grating Floor |
| Shape | Rectangular |
| Material | Mild Steel |
| Color | Brown |
| Brand | Decibels Acoustics |
| Pack Type | Box |
Minimum order quantity: 700 Piece
₹ 504500 / Unit Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Material | FR Grade |
| Color | Brown |
| Function | RF Testing |
| Absorption | Insulation |
| Country of Origin | Made in India |
| Thikness | 100 mm |
| Width | 9 Feet |
Minimum order quantity: 10 Unit
Acoustic Chambers:
₹ 800000 / Piece Get Latest Price
| Chamber Type | Semi Anechoic |
| Cutoff Frequency | 80 Hz |
| Internal Size | 4 x 4 x 4 m |
| Wedge Material | Melamine Foam |
| Wedge Length | 300 mm |
| Floor Type | Grating Floor |
| Shape | Rectangular |
| Material | Mild Steel |
| Color | Light Green |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Decibels Acoustics |
| Pack Type | Box |
Minimum order quantity: 100 Piece
Mr. Devender Singh Rathore (CEO)
Decibels Acoustics
E-112 Ground Floor, Sector-7
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India